Inspirowana pięknem naturalnego świata, chwytam chwile i przelewam je na płótno.

O MNIE

BIO

Marta Borowczyk. Urodzona w 1988r w Polsce. 
Malarstwem zajmuję się od 2021 roku.

Sztuka towarzyszy mi od zawsze. Rysunek to moja życiowa pasja, którą pielęgnuję i rozwijam od najmłodszych lat.

Ludzie mówią, że to talent, że trzeba się z tym urodzić. Ja odpowiadam, że to uparte dążenie do celu, praca nad samym sobą i bezkresna pogoń za lepszymi efektami. Urodzić trzeba się z zamiłowaniem do sztuki, reszty można się nauczyć. Ja uczyłam się sama. Czytałam poradniki. Szukałam. Testowałam.

Zawodowo wykształciłam się w innej branży. W 2013 roku obroniłam tytuł inżyniera Architektury krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Ścieżka kariery już na etapie studiów powiodła mnie do pracowni architektonicznej, gdzie przez 10 lat spełniałam się jako kreślarz architektury i budownictwa.

W tle pracy zawodowej rozwijałam się artystycznie, tworząc głównie ołówkowe portrety. Powiększający się dorobek rysunkowy i zamiłowanie do sztuk plastycznych pogłębiało myśl o stworzeniu pracowni malarskiej.

W 2020 roku narodziło się natchnienie. Moja córka Urszulka. Jej przyjście na świat skłoniło mnie do podjęcia decyzji o oddaniu się sztuce zawodowo. Porzuciłam etat i od 2021 roku buduję markę artystyczną.

WYDARZENIA

2021, wystawa zbiorowa “Kobieca Strona Sztuki II”, Defabryka, Warszawa, Polska

2023, wystawa malarstwa Marty Borowczyk i fotografii Aleksandry Machowskiej-Sidorowicz, Uniwersytet w Bielicach, Polska

PUBLIKACJE

2021, wywiad dla Przeglądu Dziennikarskiego (link)

2023, artykuł „Kojąca HARMONIA we wnętrzach” w magazynie Living Room

Artist Statement

Tworzę dla satysfakcji i samospełnienia. Inspirowana pięknem natury, przetwarzam myśli i wyrażam je obrazami. Chcę wyczulić odbiorców na naturalne piękno, które jest w zasięgu wzroku, a jednak często niezauważalne. Chwytam momenty, wyciszam umysł i przenoszę na płótno moją dobrą energię. Nie krzyczę farbami. W każdy obraz wlewam spokój i ukojenie. 

Maluję głównie obrazy akrylowe. Chętnie sięgam też po akwarele. Moje prace wykonuję z wielką pasją i wyjątkową dbałością o detale. Wkładam w nie ogrom pracy, uwagi, emocji i serca. 

Cenię naturalność. Głównymi motywami moich prac jest przyroda, zwierzęta i ludzie. Natura to moja największa inspiracja. Działa na mnie kojąco i pobudza moje zmysły. Dodaje pozytywnej energii i napędza do malowania. Wyjątkowo fascynuje mnie ciało człowieka, jego siła i możliwości. Cicha mowa gestów. Głęboki wyraz twarzy lub jego brak. 

Wierzę w pasję, harmonię i empatię. Wierzę w tu i teraz. Wierzę w proces.

Proces twórczy jest najpiękniejszym sposobem na wyrażanie swoich uczuć i siebie. Sam proces nie wymaga uzdolnień ani wykształcenia. Każdy może malować i czerpać z tego radość. Jak ja.

Shopping Cart